دوره 3، شماره 1 - ( 1398 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 92-81 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار، گروه مهندسی مکانیک، دانشگاه لرستان ، akyasuri@yahoo.com
چکیده:   (8462 مشاهده)
زباله­ سوزها و سامانه­ های متنوع دیگر دما بالا که برای منهدم کردن زباله­ ها طراحی شده­ اند، به ­عنوان سامانه­ های عملیات حرارتی یاد می­شوند. سوزاندن مواد زایدی مانند زباله­ ها، آن­ها را به خاکستر جمع شده در کف زباله ­سوز، گازهای خروجی از دودکش، ذرات بسیار ریز و از همه مهم­تر حرارت تبدیل می­کند که این حرارت می­تواند برای تولید توان الکتریکی به ­کار گرفته شود.
 
در این تحقیق ابتدا به بررسی بازده انرژی و اگزرژی چرخه توان زباله­ سوز به­ همراه استفاده از پسماند پتروشیمی لرستان به­ عنوان سوخت اضافی زباله­ سوز پرداخته و از این طریق میزان انرژی مورد نیاز برای تولید بخارآب لازم برای غیرفعال کردن کاتالیزور زیگلر ناتا در تولید پلی­اتیلن سبک خطی محاسبه شد. پس از آن مدل ساده­ ای برای واکنش غیرفعال شدن کاتالیزورهای زیگلر ناتا با استفاده از بخارآب تولیدی از دستگاه زباله ­سوز ارائه شد و سپس معادلات ریاضی این واکنش­ها با استفاده از قانون واکنش­های ابتدایی به ­دست آمد. با وارد کردن این واکنش­ها در مدل واکنش، معادله جدیدی برای مدل واکنش به ­دست آمد که لحظات پس از زمان انحراف را نیز تا حد قابل قبولی پوشش می­دهد. این امر نشانگر غلبه واکنش­های غیرفعال­سازی بر واکنش­های تولید مراکز فعال در مراحل پایانی واکنش است.
بازده ­های انرژی و اگزرژی چرخه توان زباله ­سوز به­ همراه استفاده از پسماند پتروشیمی لرستان به ­عنوان سوخت اضافی زباله ­سوز مورد بررسی قرار گرفت و از این طریق میزان انرژی مورد نیاز برای تولید بخارآب لازم برای غیرفعال کردن کاتالیزور زیگلر ناتا در تولید پلی­اتیلن سبک خطی محاسبه شد. برای شروع این کار، چرخه ترکیبی پیشنهاد شد و بازده ­های انرژی و اگزرژی آن مورد بررسی قرار گرفت. همچنین با تغییر مولفه­ های کلیدی نظیر چگونگی ترکیب محلول آمونیاکی، دمای تقطیر محلول آمونیاکی و فشارهای ورودی و خروجی توربین، راه­کاری برای دستیابی به انرژی مورد نیاز برای تولید بخارآب لازم برای غیرفعال کردن کاتالیزور زیگلر ناتا در تولید پلی ­اتیلن سبک خطی ارائه شد.
 
متن کامل [PDF 677 kb]   (4809 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مهندسی پزشکی
دریافت: 1397/11/12 | پذیرش: 1398/4/5 | انتشار: 1398/4/5

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.